Katı Atık Ayrıma ve Geri Dönüşüm Makinaları İmalatı & Tesis Kurulumu

Havalı Ayırıcı

Havalı Ayırıcı

Havalı Ayırıcı (Havalı Elek)

Havalı ayırıcılar bantlı konveyör, ayırma haznesi, titreşimli elek ve hava üfleyen fanlardan oluşan sistemlerdir. Havalı Ayırıcı, maksimum 300 mm parçacık boyutuna sahip, homojen olmayan, çoğunlukla kuru geri dönüşüm malzemesinin ayrılmasını sağlar. Malzeme karışımı farklı yoğunluk, şekil ve yüzey özelliklerine göre istenilen ürün gruplarına ayrılmaktadır.

Havalı Ayırıcı Çalışma Prensipleri Özellikleri

2 dengesiz motor kullanarak doğrusal bir strok ile titreşir. Bu hareket, besleme malzemesinin taşınması, akışkanlaştırılması ve eşit dağılımı için önemlidir. Darbe alanının sonuna yerleştirilmiş ayarlanabilir bir hava bıçağı malzeme akışını üfler. Kağıt, plastik ve mukavva gibi hafif malzeme parçacıkları genişleme odasına üflenir ve Havalı Ayırıcının ucundaki hafif malzeme kısmında boşaltılır. Boyut ve şekle göre ilk ayırma aşamasında ayrılmayan orta ağırlıktaki partiküller, ayarlanabilir bir ayırma plakasına çarpar. Özellikle daha geniş yüzey alanına sahip hafif parçacıklar ve daha yüksek kavramaya sahip olanlar, makinenin lineer darbesi nedeniyle ayırma plakası üzerinde hareket ettirilir ve hafif malzemeler haznesine ayrılır. Yuvarlak, yuvarlanan parçacıklar ve taş ve cam gibi pürüzsüz bir yüzeye sahip olanlar, ayırma plakasından aşağı kayar ve ağır malzemeler haznesine ayrılır.

Darbe alanının altındaki ikinci bir hava bıçağı doğrudan ayırma plakasına üfler. Bu şekilde, plastik şişeler gibi hafif, yuvarlanan parçacıklar hafif kısım tarafına hareket ettirilebilir. Homojen olmayan ve ayrılacak çok farklı malzemelere göre birçok ayarlama olanağına sahiptir. Bu, ayırma plakalarının ve hava bıçaklarının, darbe alanının ve ayrıca makinenin titreşim parametrelerinin ayarlanmasını içerir.

Çok kademeli balistik ve çapraz akışlı havalı ayırma kombinasyonu, çok yüksek derecede ayırma sağlar. Bu, geri dönüşüm endüstrisinde işleme ve ayırmada yeni pencereler açar.

TurkishEnglish